Анонс
Художники
Виставки
Архів подій
Відео
Публікації в пресі
Наша Крамниця
Головна » Публікації в пресі

Як у Львові відкрили виставку емалей київського художника Олексія Коваля (фото). 22/01/2019

Як у Львові відкрили виставку емалей київського художника Олексія Коваля (фото). 22/01/2019

Як у Львові відкрили виставку емалей київського художника Олексія Коваля (фото)

Днями в львівській галереї “Зелена канапа” відкрилася виставка київського художника Олексія Коваля “Земля і Небо”. Як зазначає сам автор, вона присвячена “стихіям, які є першоосновою нашого світу. Земля і Небо, Вода і Повітря, всі вони, що перебувають у невпинному взаємообміну енергією, взаємно впливають, та перебувають у діалозі з Людиною.

На виставці представлені емалі на металі та офорти, в яких ми помічаємо зачудованість, замилування певними краєвидами, які митець спостерігав під час своїх численних подорожей. У цій техніці художник відтворює не лише колористичні особливості тих чи інших краєвидів,  у кольорових нюансах ми можемо відчути навіть запах морського бризу чи розмерзлої чорної землі.

Умовно ми можемо поділити цю виставку на три частини, в першу чергу — це продовження серії краєвидів “Місця сили”, яка вражає своїми масштабами, технічною складністю, особливим колоритом. Наступна частина вражає своїми контрастами — архонометрії старих фотографій і, ніби ожившими в кольорі, орнаментами вишивок, також особлива частина вже майбутнього проекту представлена картиною та офортом “Соняшник”, що є більш лаконічною, символічною. Також, поміж емалей представлено графічні роботи, що є своєрідним закуліссям творчих роздумів митця. Ми розпитали Олексія Коваля про особливості техніки емалі, про творчі задуми, подорожі та про те, що митця надихає у його праці.

Чому Ви присвятили виставку саме стихіям, Землі і Небу?

Це те, що для мене близьке і зрозуміле. Те, що для натхнення, те, без чого я не можу жити. Спостерігаючи за цим, можу знаходитися в певних роздумах і отримувати від цього величезне задоволення. Особливо від милування краєвидами, від відвідин цих місць, якщо це про море, від смаку і запаху, якщо це щось інше… Власне, захоплення цими темами приходить до Вас під час подорожей? Чи часто мандруєте? Подорожую, можна сказати, часто, Україною і світом — це дуже надихає. Потрібно розуміти своє, і розуміти, власне, у чому його краса?! І одночасно, у своєму потрібно бачити щось інше — відмінне, щоб було порівняння. Тільки порівнюючи можемо відчути, по-справжньому, оце “своє”. Наприклад, я знаю, яке Адріатичне море бірюзове, а Тібецьке небо — прозоре і синє, і яка чорна українська земля, порівнюючи з іншими землями — чорними, червоними, синіми. В минулому році ми були в Штатах, подорожували Арізоною, Ютою, бачили ці величезні масштаби — це дуже цікаво. З допомогою спостереження та милування різними краєвидами, отримую насолоду та натхнення.
Як народжується ота гармонія кольорів, особлива вальорність барв?

В першу чергу, народжується якась ідея, це мусять бути цікаві місця — місця сили — цікаві для мене, що є певними символами, вони особливі. Це ті місця, де я відчував поєднання з Всесвітом, вони саме мої, бо для кожної людини вони різні. Для мене ця серія починалася із “Золотої ріки” в Тібеті. Така була в моєму житті історія, коли я ходив по Бангкоку, було дуже спекотно, втомився, хотів повернутися до готелю, побути в тіні, але трапилося велике дерево, сівши на лавочку під ним — 10 хвилин було досить, щоб наповнитися енергією. І я зрозумів, що тінь цього дерева дала мені цю енергію. Так само, в минулому році, ми їхали машиною, перевозили виставку з Тернополя до Івано-Франківська, і побачив цю чорну українську землю із снігом, я зрозумів, що цей образ мене чіпляє до сліз. І ще, що дуже важливо, в техніці емалі неможливо зробити багато робіт, можу, працюючи кожного дня, зробити 5-6 емалей за рік. Тому, мені важливо обрати, що це будуть за образи, який буде сюжет — пейзаж, натюрморт чи ще щось. Я дуже серйозно відношуся до кожної речі, коли їх чистиш, кожну вивіряєш, намагаєшся відтворити точно задуманий образ. Спершу ідея, потім композиція, тоді кольори.

Ідеї майбутніх творів спочатку створюєте в графіці?

Спочатку ідея, потім ескіз, тоді роблю малюнок в натуральну величину — картон. Коли вже все знаходжу в цьому малюнку, я його переношу на мідь, роблю травлення, багато кольорових проб, можу робити декілька днів або лише день, поки не знайду того колориту, який буде відповідати моєму задуму, я хочу вибудовувати цей твір. Так само і книга — це та сама система, вибудовуєш систему, закладаєш думку, символізм — тоді намагаєшся скласти так ту майбутню картину. Для мене важливі дві складові: по-перше, вона має бути красива, бо не красива — для мене не є мистецтвом, по-друге, воно повинне бути здоровим, мати здоровий ген, який буде робити людину здоровою і красивою. Філософія краси і здоров’я — це шлях, щоб в післязавтра зайти здоровим і розумним, щоб ця річ приносила наснагу і любов.

Сама техніка емалі є надзвичайно складною, Ви працюєте в техніці гарячої і перегородчастої емалі?

Вона вся перегородчаста, бо тут травлення, можна також називати “виїмчаста” емаль.
Як у Львові відкрили виставку емалей київського художника Олексія Коваля (фото)

Як Ви досягаєте колористичних ефектів? Скільки потрібно зробити проб, виготовити зразків? Чи Ви вже знайшли свою формулу?

Формулу кожен день шукаю. В першу чергу, мають бути знання, потрібно їх мати і розвивати. Для мене дуже важливо, що якщо я знаходжу якусь систему, вона дає результат — я її притримуюся, або шукаю інше. Мені цікаво шукати, а не займатися вдалими повторами. Шукати зовсім іншу систему технічну і колористичну, може різниця бути дуже тонка, якщо брати море, небо — це дві різні системи, і не характерні для мене раніше, я їх шукав, а тоді почав притримуватися їх, іти по них. Я не знаю наскільки слово “складність” тут пасує. Воно все складне, і все можливе. Тут сама техніка емалі і сюжет повинні відповідати один одному. Деякі сильні в цій техніці, а декотрі не повинні робитися в емалі, краще це робити в олії чи в кераміці. Ідея повинна відповідати матеріалу, а матеріал — ідеї, і буде знайдено в них відповідність, те, що буде в них виразно.

Дуже цікава серія з українськими мотивами. Це певна пошукова робота стосовно орнаментів, чи є якісь улюблені?

Тут всі улюблені, немає не улюблених. Я постійно звертаюся до української тематики. Тому що вона ближча до нас і не так багато до неї звертаються серйозно. Тут представлена мала українська серія. І тут є оця робота “Соняшник”, яка вже розпочинає майбутню серію “Символи”, те, до чого я постійно звертаюся, те, до чого душа лежить. Колекціоную одяг, листівки, в музеях збираю інформацію. Я це люблю.

Ви починали з монументального мистецтва?

Не зовсім, в академії вчився на “пейзажному живописі”, а потім 15 років мав практику монументального живопису. Було дуже цікаво. Що Вас спонукало звернутися до емалей? Спонукала певна ідея, і я думав як її виразити. І якось так трапилося, що я прокинувся одного дня, це було в Болгарії, я подумав, що цей задум найкраще буде втілений у емалях, і це буде гарно виглядати. І почав тренуватися, пробувати втілювати свій задум.

Скільки ви вже працюєте в цій техніці?

Давно. Кожного дня з 2012 року. Тут також представлена графіка. У Вашій творчості вона розвивається паралельно із емалями? Так я до неї часто звертаюся. Для деяких робіт я роблю спочатку офорти, бо в офортах можна спробувати це набагато швидше, можна експериментувати з різними кольорами. Я, насправді, в емалях не роблю такі експерименти, бо тут я визначився з кольором — і все, підбираю кольори саме в графіці. Вона дає такий трішки відпочинок.

А наступна серія буде стосуватися вже символів?

Так, декілька ідей вже є, оскільки неможливо багато зробити за рік, бо ти визначаєшся з чимось конкретним, тоді повністю себе цьому присвячуєш. Є такі ідеъ, які були  і три роки тому, а зараз до них є можливість приступити, це стосується і “знаково-символічної” серії. Що найбільше спонукає Вас до вибору ідеї? Подорожі, література, музика?.. Так, все вірно. А ще спілкування і спостереження.

Дивись.info – https://dyvys.info/2019/01/18/yak-u-lvovi-vidkryly-vystavku-emalej-kyyivskogo-hudozhnyka-oleksiya-kovalya-foto/?fbclid=IwAR18PqopU_TMeDyOfiwBRbHItauuyzV9S-wCt4mAdQAbsOOvCC68zKcgYwc#