Анонс
Художники
Виставки
Архів подій
Відео
Публікації в пресі
Наша Крамниця
Головна » Публікації в пресі

Шовковий камуфляж

Шовковий камуфляж

“Цілком таємно” — це мистецький проект львівської художниці Анни Атоян, яка у ретро-стилістиці технікою батика “маскувала” шпигунів і не тільки. 

На створення серії творів під назвою “Цілком таємно” Анну Атоян надихнула газетна стаття про художника-кубіста Нормана Вілкінсона. Він розробив систему маскування кораблів від німецьких субмарин. Спосіб полягав у кубістичному розмальовуванні поверхні суден: ламанні форми, використанні зворотної перспективи. “Одразу виникла ідея перевірити його теорію. Якщо діє, то як заховати тих, хто хоче заховатися або прагне заховати те, чого бачити не бажає”.

У полотнах на шовку можна відгадати алюзії на твори відомих художників чи музикантів. Мата Харі на однойменній картині одягнена у “костюм” від Піта Мондріана, “аби в неї не влучили під час розстрілу”,  додає Анна. Героїню іншого твору замасковано в одяг-картину від відомого кубіста Фернана Лєже.

Батик під назвою “Маргарити Піросмані” розповідає вигадану історію із викраденням коханої грузинським художником Ніко Піросмані. “Він був закоханий в актрису на ім’я Маргарита, яка не відповідала взаємністю. Це відома історія про мільйон червоних троянд. Я вирішила допомогти художнику. Ось він у костюмі зайця, везе на білому коні викрадену кохану в одязі нареченої, а все навколо — в тумані. Викрадення нареченої, кавказький варіант. Така, на перший погляд, абсурдна ідея, але я вирішила допомогти Піросмані з Маргаритою”, — усміхаючись, переповідала задум авторка.

Анна Атоян пригадує минулорічний проект “Відображення вражень”. Вона говорить, що ті картини були цілком натхненні лірикою харизматичного американського співака Тома Вейтса. Хоч вона і не вслухалася в англомовні тексти, однак її друзі впізнали у творах цитування музиканта. Відголоском пісні “Блакитна валентинка” стала однойменна робота на цьогорічній виставці. Сюжет розгортається навколо мрійливого образу коханого, який малює собі дівчина, тим часом сам об’єкт палкої любові від почуттів ладен вити вовком на місяць, ось цей мотив і знайшов відображення у батику.

На полотні “Таємний зв’язок” зображено два антикварні телефони: звичайний та закамуфльований. “Апарати змальовано з натури. У мене вдома стоїть такий “Siemens” — 40-ві роки. І звук у нього такий, наче дідуган бурмоче. На картині один телефон призначений для звичайного зв’язку, інший — для таємного”, — пояснила значення роботи Анна.

Одне із багатьох цікавих “шовкових” полотен показує жіночий поєдинок з боксу. Суперниці на початку ХХ століття змагалися у вишуканих сукнях. Щоб боксери не влучили одна одній по обличчю, мисткиня маскує лиця під масками-вуалями.

Анна понад 12 років працює в техніці батику, хоча у Львівській академії мистецтв, яку вона закінчувала, її спеціалізацією був вітраж. Саме цій невідповідності вона завдячує цікавою технікою, відмінною рисою якої є вправне маскування прожилок від парафіну, помітних на більшості батиків. У творах проекту “Цілком Таємно” художниця віддає перевагу ахроматичній гамі, батики відтворюють стару фотографію. Виставка ж триватиме з 20 листопада до 9 грудня 2012 року у галереї “Зелена канапа”.

Богдан Ворон

на сайті мистецького альманаху “Артес”