Анонс
Художники
Виставки
Архів подій
Відео
Публікації в пресі
Наша Крамниця
Головна » Публікації в пресі

Тут правлять бал любов і доброта

Тут правлять бал любов і доброта

Експозицію «Коли трави були вищі за нас» з творів випускниці  Львівської академії мистецтв (кафедра графічного дизайну) Вікторії Проців розгорнуто у львівській галереї «Зелена канапа», що на вул. Вірменській, 7.  Художниця працює в ілюстративній за стилістикою авторській техніці «графічного» живопису по тканині і завжди апелювала до теми дитинства.

– Дитинство – це безхмарна, безтурботна пора, у якій правлять бал передовсім любов, позитив, доброта, – говорить Вікторія. – Звичайно, дитинство рано чи пізно закінчується, але воно назавжди залишаться у нашому серці, і ми завжди подумки повертаємося туди…

Як розповіла «Дню» куратор виставки Олеся Домарадська, ще 2011 року в  галереї «Зелена канапа» улюблениця публіки Вікторія Проців спільно з Інною Івасюк демонструвала  виставку «Падав сніг на порі». «Ми за її роботами дуже скучили», – наголошує О. Домарадська і додає, що  Вікторія, ще навчаючись в Академії мистецтв, «знайшла свій мистецький почерк, цікаву їй тематику і тепер дуже успішно її розвиває».

Відразу ж зазначимо, що візуально твори Вікторії Проців мають багато спільного з роботами відомої в Україні художниці Євгенії Гапчинської…

– Так, вони дуже схожі за джерелом, – тлумачить історик мистецтвознавства, професор Львівської академії мистецтв Роман Яців,  – тому що і Вікторія, і Євгенія звертаються до таких традиційних елементів і символіки, але за естетикою і стратегією мисткині відрізняються. Чому так кажу? Бо спостерігав за творчим розвитком Вікторії як педагог, мав можливість бачити те середовище, в якому вона формувалася і далі формується – батьків-художників, які дуже наснажені широким колом питань мистецтва і різними культурами. Вікторія добре знає фольклорну традицію, дуже серйозно її переосмислює у пластичному плані й адаптує до власного емоційного світу.  Вікторія неговірка, часто сама в собі задумана, але внутрішнє багатство у неї – колосальне! Я просто подивований, наскільки вона невичерпна  у модифікації пластичних елементів, які інколи перегукуються з її попередніми циклами, але завжди є поступ… Отож для її молодого віку (Вікторії 30 років – Т.К.), її творчої перспективи, на мою думку, вона дуже добре стоїть у мистецтві – тому що є у творчості  абсолютно щира, самодостатня, вибаглива до технічних засобів.

Щодо суто так званої дитячої тематики…

– Це що Бог кому назначив, – вважає професор Яців. – Я думаю, що Вікторія через якийсь час може вийти на якесь ширше коло тем, але зараз вона дуже добре це внутрішньо розуміє – у неї маленька дитинка, і вона, напевно, ще тим так наснажена…

А в цілому, на переконання Романа Яціва, Вікторії вдалося уникнути такої небезпеки, яка справді зараз спостерігається в українському мистецтві, коли у творах – забагато легкості, забагато довільних, екстравагантних, гламурних рішень. «Я щиро побоювався, щоби вона в ту гламурність не потрапляла, але вона вже пройшла ту межу».

Визначити для себе особисто, «Коли трави були вищі за нас», малі й дорослі львів’яни та гості міста матимуть можливість до 28 квітня.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів. Фото Романа БАЛУКА